Kínai Gyógynövények

A Hagyományos Kínai Orvoslás gyógynövényei nem abban különböznek más gyógynövényektől, hogy Kínában teremnek. Az elkészítésük és felhasználási módjuk különbözteti meg őket. A legtöbb ún. “kínai gyógynövény” más országokban, igy pl. hazánkban is megterem, latin nevük alapján egyértelműen beazonosíthatóak. Elkészítésük, preparálásuk azonban sokkal bonyolultabb, minthogy csupán megfőzzük, vagy leforrázzuk őket. A növényeket fogyaszthatjuk ugyan nyersen is, de csak ha a terápia ezt kívánja. Általában azonban preparálják, különböző ideig, különböző hőfokon főzik, piritják, sütik őket. A sütés, pirítás sokszor más adalékokkal összekeverve (méz, ecet, só, stb.) történik, ami tovább módosítja a növény eredeti hatását. Mindezek mellett a Kínai Orvoslás csak a legritkább esetekben használ egy-egy gyógynövényt. Szinte kizárólag keverékeket alkalmaz, melyekben tökéletesen meghatározott elvek szerint 4-5, vagy akár 10-12 gyögynövényt kever össze. Ezekben a keverékekben a növények hatása csodálatosan és intelligensen kiegészíti, módosítja az összehatást. Így jönnek létre az ún. receptek (fang ji), Ez a gyógynövény keverékek hivatalos elnevezése

A Kínai Gyógyászat elmélete szerint a gyógynövényeket a következő tulajdonságaik alapján osztályozzuk:

Íz: savanyú, keserű, édes, csípős, sós, semleges

Természet: hideg, hűvös, semleges, meleg, forró

Csatornába térés: máj, szív, lép, tüdő, vese, stb.

A gyógynövények ezen tulajdonságok szerinti felosztása egyúttal azt is meghatározza, hogy milyen módon hatnak a belső energetikai folyamatokra, azaz Kínai Orvosi terminológiával élve a qi mechanizmusra, a qi belső mozgására.

A Hagyományos Kínai Orvoslás gyógynövényet a hagyomány és az ősi leírások alapján ShenNong ismertette meg az akkori kínai világgal több, mint 5.000 évvel ezelőtt. Elkészítésük módja, felhasználásuk célja azóta mitsem változott.

Az alábbi videó egy csodálatos filmsorozat egyik epizódja, mely a Hagyományos Kínai Orvoslás gyógynövényeinek rejtelmeiről, termesztésükről, elkészítésükről szól.

Copyright ©2022 - Shennong Intézet - Hagyományos Kínai Orvosi Központ